Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yangın alarm sistemlerinin çalışma prensibini ve nasıl çalıştığı hakkında bilgilendirici maksatlı kısa yazımızı okuyabilirsiniz.

Yangın Alarm Sistemleri Nedir?

Yangın alarm sistemleri duman dedektörü, ısı dedektörü gibi cihazlar yardımı ile aniden gelişen bir yangın durumunda dahi yangını en hızlı şekilde algılayarak alarm veren ve sirenlerin çalmasını sağlayan sistemdir. Çok yüksek sesle çalan yangın alarm sistemleri sayesinde yangın olduğundan çevredeki herkes haberdar olur.  

Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi duman ve ısı dedektörleri ile yangın başlangıç anında tespit edilir ve sirenler çalmaya başlar, Yangın alarm sistemleri olası bir kısa devre sorunu, elektrik kaçağı sonucu ya da başka nedenlerle çıkmış olabilecek yangınları algıladıktan sonra otomatik olarak tavan yangın söndürme cihazlarını çalıştırabilir. 
  • Bu şekilde entegre çalışabilecek sistemler sayesinde çok daha hızlı şekilde yangına müdahale edilerek yangın daha da büyümeden kontrol altına alınabilmektedir.
  • Özellikle yangının hızla büyüyebileceği ve can ve mal kaybının yangın nedeni ile  çok yaşanabileceği düşünülen yerlerde yangın alarm sistemleri otomatik olarak itfaiye ekiplerine haber vererek yangının tam lokasyonunu bildirmektedir.

Yangın Sistemleri Neleri Kapsar;

  • Yangın Söndürme Cihazları
  • Yangın Algılama Sistemleri
  • Yangın Alarm Sistemleri

Yangın sistemlerinde  ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için yangın sistemleri sayfamızı da okuyabilirsiniz.